۱۳۸۶ بهمن ۱۴, یکشنبه

برداشت اول

یادم هست که حدود ده سال قبل از کسی شنیدم که امریکا جایی ست که آدمهایش آنقدر با سواد هستند و علم افراد در آن حدی ست که انسان را بر اساس میزان اطلاعاتی که در مورد تاریخ و شخصیت و ارتباطات دارد، ارزیابی می کنند. اما اگر بر اساس اطلاعات و تجربیات الان خودم بخواهم جمله قبلی را ویرایش کنم، در حقیقت باید آن را خط بزنم. گرچه که همان حرفهای ده-دوازده سال پیش باعث شد که من مطالعاتی گسترده در همان موارد داشته باشم که واقعاً نه تنها در اینجا بلکه در کل زندگی به من کمک کرده است.

نوع فرهنگ و نوع ارزشی که به "شخص" در امریکا می دهند، آنقدر است که سعی می کنند که در مورد انسان قضاوتی انجام ندهند. "هر کسی آزاد است تا آنجا که آزادی دیگران را زیر پا نگذارد". گذشته از آن شاید در مورد تاریخ 300 ساله خودشان اطلاعاتی داشته باشند، اما من بندرت در امریکا کسی را دیدم که نسبت به شخصیت خودش اطلاعات کافی داشته باشد. یکی از دوستان امریکایی من دانشجوی لیسانس روانشناسی ست، اما فکر نمی کنم که اطلاعاتش از دانشجویان رشته روانشناس خودمان بیشتر باشد. تعدادی از خانواده ها در امریکا با فرزندانشان در مورد روش زندگی مشکل دارند. بسیاری از فرزندان، خصوصا آنها که در خانواده های مرفه تربیت شده اند به صورت غریبی مصرف گرا هستند (البته اگر از لحاظ اقتصادی به این قضیه نگاه کنیم، بسیار هم خوب است! چون اقتصاد بر اساس تولید و مصرف می چرخد).

بهر صورت جامعه امریکایی بر عکس آنچه که تبلیغات می شود با اینکه به تحصیلات اهمیت می دهد، اما بیشتر به کار و موقعیت کاری اهمیت می دهد. تحصیلات٬ بیشتر عامل تعیین کننده شغل و منزلت اجتماعی یک فرد است. واقعیت این است که تحصیلات تکمیلی و پیشرفت علم در امریکا بر پایه حضور دانشجویان خارجی می چرخد. کسانی که اگر بتوانند با اینجا کنار بیایند٬ در همین جا می مانند! برای همین هم معمولا اولین سوال بعد از سلام و احوال پرسی این است که "چه کاره هستید و کجا کار می کنید؟" برعکس کشور خودمان که اولین سوالات مردم در مورد مجرد و متأهل بودن یا به هر صورت تنها یا جفت بودن است، اینجا حتی یک بار هم کسی چنین سوالی از من نکرد. از همین جا مشخص است که میزان اهمیت این ملت به خانواده چقدر زیاد است!!! واقعاً چرا در ینگه دنیا میزان طلاق این قدر بالاست (به قولی ۵۰٪)؟

+ نوشته شده در Wed 24 Jan 2007 - نگارنده بابک |

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر