۱۳۸۶ بهمن ۱۴, یکشنبه

باور

"اگر زمانتان را بیش از حد به کار کردن روی ضعفهایتان بگذرانید٬ آنچه در پایان خواهید داشت ضعفهای تقویت شده است." *
دَن سالیوان

امشب یکی از دوستانم این کلیپ را برایم فرستاد۱ که باعث شد جمله بالا یادم بیاید. خودباوری و قدرت فکر چیزی ست که تا به حال دنیا را عوض کرده است و روی بسیاری از حسابهای -به قول مردم -"منطقی" خط بطلان کشیده است. خیال پردازی ها اگر با تلاش مداوم و برنامه ریزی همراه باشند روزی تبدیل به واقعیت می شوند. گرچه بعضی وقتها غرولند کردن٬ راهی برای خالی شدن از تنش های درونی ست اما مهم این است که چنین رفتارهای منفی (غرولند٬ ناراحتی٬ خشم٬ دلتنگی و غیره) تبدیل به عادت نشوند و روی نوع نگاه مثبت به زندگی اثر نگذارند. بعد از خالی شدن٬ کافی ست که آن جای خالی شده را با چیزی پُر کرد. برای پر کردن هم به "عمل کردن" نیاز است. مهم این است که از یک جا شروع کرد. لازم نیست که این جای آغاز٬ کامل باشد یا بهترین جا باشد. فقط کافی ست جایی باشد که امکان برداشتن قدم بعد از آن مقدور باشد. همین که قدم های بعدی برداشته شوند٬ اصلاحات نیز خودبخود جایشان را به اشکالات می دهند. کافی ست که به نقاط قوت فردی فکر کرد. با هر قدم٬ انگیزه هم قویتر می شود. مثل بچه دار شدن می ماند که هر چه سن نوزاد یا بچه بالاتر می رود دلبستگی پدر و مادر به او هم بیشتر می شود.

سکون وقتی پیش می آید که انگیزه را مقدم بر عمل بدانیم یا فکر کنیم که باید همه چیز آماده باشد تا بشود کاری کرد. مثالهایش فراوان است. مثلاً اغلب مردم می گویند "کار نیست" بدون اینکه برای کار کردن اقدامی کنند یا حتی آن را ایجاد کنند. رشته من در ایران از همانهایی بود که شایع بود بازار کار ندارد. اما خود من از سال آخر لیسانس تا قبل از آمدنم کارهای زیادی انجام دادم. چون ایده ام این بود که "کار ایجاد کردنی ست نه اهدا کردنی٬ باید تن به کار داد". یا آن ایده معروف که بدون سرمایه شخصی نمی شود چیزی تولید کرد را تنها کسانی بی معنا می دانند که برای رسیدن به هدفشان "اقدام" کرده اند و از هیچ٬ همه چیز ساختند. فقط باور کردند که راهی وجود دارد. حتی اگر نمی دانستند آن راه کجاست٬ آنقدر خودشان را به این طرف و آن طرف کوبیدند تا راه را پیدا کردند۲. حالا این "باور" ممکن است در فرهنگهای مختلف و در تعریف لغات هر فرد٬ متفاوت باشد: ایمان٬ ندای قلب٬ توکل به خدا٬ باور مذهبی٬ باور به خود٬ باور به ماوراء٬ اثبات خویش٬ نیروی کارما٬ امید٬ اصول روانشناسی... اما مفهوم همه یکی ست. این همان مفهومی ست که باعث می شود با مشکلات دست و پنجه نرم کنیم٬ تغییری ایجاد کنیم و مهمتر از همه اصول جدیدی را پایه ریزی کنیم.

* برداشت از کتابهای "قدرت تمرکز" و "بازسازی اعتماد به نفس"
۱مصاحبه در CCTV
۲ انیمیشن "آزادی" از Bruno Bozzetto

+ نوشته شده در Sat 10 Nov 2007 - نگارنده بابک | 7 انگاره

نویسنده: امیر

یکشنبه 20 آبان1386 ساعت: 0:16

زندگي مثل دوچرخه سواري مي مونه ..واسه حفظ تعادلت هميشه بايد در حركت باشي .... آلبرت انيشتن

سلام وخسته نباشید.من که خیلی خوشم اومد . تبریک میگم.موفق باشی.


نویسنده: مسعود ب

یکشنبه 20 آبان1386 ساعت: 2:14

به جای اونکه متنتون رو نقد کنم می گم خیلی به من اعتماد به نفس داد


نویسنده: داستانک

یکشنبه 20 آبان1386 ساعت: 6:9

کلیپ باز نشد
اینجا فیلتره !


نویسنده: انار

یکشنبه 20 آبان1386 ساعت: 12:28

خیلی خیلی ممنونم. بعضی از مطالب اینجا واقعا برای من مفهوم خاص دارند.


نویسنده: بابک

یکشنبه 20 آبان1386 ساعت: 13:20

اگر کلیپ باز نشد، شاید بتوانید قستمهایی از آنرا در "مصاحبه در CCTV" ببینید. ایده اصلی این است که می توان از نقاط ضعف بعنوان نقطه قوت و پیروزی استفاده کرد. فقط کافی ست کاری که می گویند نشدنی ست را با خلاقیت شدنی کرد!


نویسنده: اسکارلت

دوشنبه 21 آبان1386 ساعت: 12:56

سلام - من هم از این نوشته خیلی خوشم اومد مخصوصا جمله اول که تا حالا بهش خیلی فکر کردم اما جمله متناسبی براش نداشتم .


نویسنده: مینا حسنی

شنبه 26 آبان1386 ساعت: 4:21

سلام. مطلبتان جالب بود. من را یاد فیلم ((the secret )) انداختید که این روزها در ایران طرفداران زیادی پیدا کرده. همه ی ما انگار به نوعی این حرفها را می دانیم اما باور نداریم و عمل نمی کنیم. زنده باشید.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر