۱۳۸۶ بهمن ۱۴, یکشنبه

شبکه سازی

همان اوایل که آمده بودم یکی از چیزهایی که زیاد به گوشم می خورد "شبکه سازی" (Networking) بود. تعریف اولیه آن٬ ارتباط سازی با افراد رشته مورد نظر است. درک من از این مسئله وقتی زیاد شد که ترم پیش یکی از واحدهای درسی را برداشتم که طی یکی دو جلسه در مورد نحوه شبکه سازی و دلایل ایجاد آن صحبت می کردند. این واحد درسی ابتکار یکی از اساتید دپارتمان بود که روش پیدا کردن شغل٬ فرصتهای بعد از گرفتن دکترا و چیزهایی از این قبیل را آموزش می دادند.

بعد از اتمام ترم٬ ذهن من شباهت زیادی بین "فرهنگ" آمریکایی شبکه سازی و "قانون" ایرانی پارتی بازی پیدا کرد! آنچه که به عنوان شبکه سازی آموزش داده می شود "آشنا شدن" با کسانی ست که می توانند در کاریابی بعد از گرفتن مدرک تحصیلی موثر باشند. درست یا نادرست قسمت عمده این دوستی ها ساختگی و برای دستیابی به اهداف کاری مورد نظر است ۱. تماس با افراد متخصص در زمینه مورد نظر با ایمیل٬ شرکت در کنفرانسهای علمی و تماس رو در رو٬ و تقاضا از یک نفر برای نوشتن توصیه نامه از روش های ایجاد شبکه است. جالب است که حتی برای اساتید هم کسی که شبکه قویتری دارد دانشجوی ارزشمندتری ست چون معمولاً این افراد موفقتر اند. برای یک کارفرما اعتماد به فردی که استخدام می کند از اهمیت بالایی برخوردار است و مسلم است که پایه اعتماد بر اساس شناخت است. اما چون در زندگی غربی سرعت و سرمایه دو عامل مهم محسوب می شوند٬ به ناچار شناخت بر اساس توصیه فرد شناخته شده دیگر امکان پذیر است.

به نظر من ماهیت این "آشنا پیدا کردن" در هر دو جا یکی ست. فقط شدت آن در ایران کمی بیشتر از آمریکاست و البته در موارد بیشتری مورد نیاز است! قبل از آمدنم این رفتار را نمی پسندیدم اما چه بخواهم و چه نخواهم هر کسی برای بقا به این مهارت نیاز دارد. موفقیت در کسب یک موقعیت فقط به توانایی های فردی بستگی ندارد بلکه تایید "آشنایان" هم شرط است. شاید دیگر وقت آن رسیده است که بجای انکار این پدیده٬ نگاهمان را نسبت به آن عوض کرده و این مهارت را کسب کنیم. شاید ادامه این راه جدید و کسب مهارتهای دیگر باعث بلوغ این پدیده شود بطوریکه -مانند اهمیت پول- وجود آن را در زندگی بپذیریم.

پیشترها سایتهایی مثل اورکات (یا دیگر سایتهای مرتبط با شبکه سازی) در توسعه این قابلیت در بین جوانان ایرانی حرکتی ایجاد کردند اما متاسفانه محدود و سپس مسدود شدند. بنابر دانسته هایم Yahoo 360 تنها سایتی ست که هم اکنون در دسترس است اما چندان مورد توجه قرار نگرفته است. بهر صورت به نظر می رسد چه با وجود سایتهایی اینچنینی و چه بدون آنها٬ زندگی آینده مبتنی بر ایجاد و توسعه شبکه است. وقتی زندگی کنونی بر پایه زندگی اجتماعی٬ شبکه الکترونیکی٬ کار گروهی٬ و ارتباط بین علوم مختلف است به نظر می رسد انکار هر شکلی از اینها - چه شبکه سازی باشد و چه پارتی بازی- عقب افتادن از یکی از اصول پیشرفت شخصی و اجتماعی در آینده باشد.

-------
۱ یادم هست در یکی از دوره های آموزشی بازاریابی گفتند که در آینده جذب مشتری دیگر بر اساس "حق با مشتری ست" نخواهد بود بلکه بر اساس "مشتری دوست ماست" خواهد بود!

+ نوشته شده در Mon 16 Jul 2007 - نگارنده بابک |

نویسنده: لیلی

دوشنبه 25 تیر1386 ساعت: 2:18

نوشته هات خیلی زیبا و تاثیر گذار هستن.واقعا تحسین برانگیزند.


نویسنده: گلی!!!!!

سه شنبه 26 تیر1386 ساعت: 16:38

خیلی جالب نوشتی.کامبیوترت کی درست میشه؟


نویسنده: سارا

سه شنبه 26 تیر1386 ساعت: 18:56

سایتت قشنگه مخصوصا"نوشته هاش و طراحی بالاش و خیلی خوبه که داری توی سایتت به مردم کمک میکنی.


نویسنده: پیمان

پنجشنبه 28 تیر1386 ساعت: 12:4

مطلب جالبی بود.امروزه داشتن اطلاعات با توجه به دسترسی نسبتا آسان به آن جای خود را به توانائی رهبری و مدیریت؛ توانائی ایجاد و توسعه ارتباطات و کار گروهی و خلاقیت داده اشت که در استخدام افراد و مصاحبه ها به این موارد توجه میشود و در نوشتن رزومه باید مورد توجه قرار گیرد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر