۱۳۸۶ بهمن ۱۴, یکشنبه

حریم خصوصی

بعضی چیزها را بلافاصله همان موقع که تغییر محیط می دهیم می فهمیم. چیزهایی هم هستند که بعد از گذر زمان درک می کنیم. آن اوایل فکر می کردم آمریکایی ها اصلاً به حریم خصوصی دیگران توجه نمی کنند و آن چیزهایی که برای ما مهم است برای اینها مهم نیست. اما بعدها فهمیدم که آنها هم به چیزهای خصوصی اهمیت می دهند. حداقل این چیزی بوده است که در شهری که زندگی می کنم تجربه کرده ام. تفاوت ما با اینها این است که ما اول وارد حریم خصوصی دیگران می شویم تا با آنها صمیمی شویم اما اینجا مردم اول با هم صمیمی می شوند و بعد وارد حریم خصوصی می شوند.

یک مثال ساده آن٬ میزان فاصله حریم فیزیکی و نوع تماسی ست که مردم با یکدیگر ایجاد می کنند. در حالیکه حریم خصوصی در ایران چیزی حدود سی سانتیمتر است٬ این اندازه در اینجا بیشتر از پنجاه سانتیمتر می شود ۱. البته تراکم جمعیت٬ فرهنگ افراد و چیزهای دیگری در این اندازه مهم هستند. آن به هم چسبیدن در اتوبوسهای ایران در اینجا به نوعی ناراحتی ست. به همین نسبت٬ نوع ارتباطات فیزیکی که در ایران هست مانند دست دادن با هر سلام٬ دست روی شانه هم انداختن٬ بغل کردن٬ رو بوسی کردن٬ پشت شانه زدن (tapping)٬ دوستانه کتک زدن٬ خودکار از جیب طرف برداشتن و حتی جنس لباس طرف را بررسی کردن به نوعی وارد شدن به محدوده فیزیکی افراد و بیشتر به منظور ایجاد رابطه صمیمانه تر روانی است. اما در اینجا بیشتر روابط فیزیکی -نه همه آنها (!)- نتیجه رابطه صمیمانه است. شاید به همین دلیل است که سوالهایی که در فرهنگ ما خیلی زود به آنهاپرداخته می شوند٬ در اینجا خیلی دیر پرسیده می شوند.

۱ این اعداد٬ تقریب شخصی خودم هستند.

+ نوشته شده در Thu 1 Nov 2007 - نگارنده بابک | 7 انگاره

نویسنده: امیر

جمعه 11 آبان1386 ساعت: 16:27

سلام
منظورت چه جور سوالایی هست متوجه نشدم


نویسنده: مسعود ب

شنبه 12 آبان1386 ساعت: 5:19

سلام آقای بابک.من تو این زمینه می خواستم مطلب بنویسم و البته به زبون خودم نه به شیوه شما.عدم رعایت حریم خصوصی تو ایران یکی از آزاردهنده ترین چیزااست.این جا آدما زود با هم احساس خودمونی بودن می کنند.من خودم به شخصه با هر گونه شوخی های بدنی رایج مخالفم.در واقع متنفرم.اما خوب نمیشه بعضی چیزارو به طرف مقابل بگی.لااقل زمان خاص خودش رو می بره.اینا تفاوت های ریز فرهنگیه بین ما و آمریکایی هاست.این مشکل مخصوصا در شهرهای کوچک تر بیشتره و افراد دوست دارن از تمام جرئیات زندگی دیگران سر در بیارن.موفق باشین


نویسنده: مهسا

شنبه 12 آبان1386 ساعت: 17:5

ولی با این تفاوت ،خصلتی که فرهنگ اونها رو از ما ممتاز میکنه اینه که ادما توی انتخاب خیلی مسایل شخصی مربوط به خودشون ازادن به عبارتی کمتر اظهار نظرهای نا خواسته میشنون، ولی این جا تمام سعی ادما به کار گرفته میشه تا به نوعی نظر خودشون رو به هم القا کنن تا جایی که وقتی به خودت میای میبینی که هیچ جای غفلت باقی نمی ذارن حتی در محلهای عبور و مرور ،دقیقا جنس نگاه رو که از نوع ارزیابی هست حس میکنی و این احساس نا خوشایندی به ادم میده....


نویسنده: نسترن

شنبه 12 آبان1386 ساعت: 19:17

در مورد تفاوت ها و علل اون بد نیست به کتاب "آسیا در برابر غرب" نوشته ی "دایوش شایگان" مراجعه کنید...من واقعا عذاب می کشیدم از " نادیده گرفتن حریم ها" ولی این روزا دارم کم کم به این فکر می کنم که اینجا اینجوریه و اونجا اونجوری!!! و هیچکدوم بهتر از اون یکی نیست,هر چند که من اون یکی رو ترجیح میدم.


نویسنده: سلام

دوشنبه 14 آبان1386 ساعت: 22:54

اینجا فاصله ها بیشتر است شاید 70 سانت اما مردم نسبتا صمیمی ترند.


نویسنده: بابک

پنجشنبه 17 آبان1386 ساعت: 20:32

1- آنچه که نوشتم دلیلی بر خوب بودن یا بد بودن ورود به حریم خصوصی نیست. چه آن که اشاره کرده ام که بالاخره هر دو جامعه تمایل به ورود به حریم خصوصی همدیگر را دارند.


2- همه جای یک کشور مثل هم نیست. جایی که من زندگی می کنم (midwest) این طوری ست. شاید West coast یا East coast روابط متفاوت باشد. 3- صمیمیت یکی از لذت بخش ترین نعمت های زندگی ست. هر چه صمیمیت بیشتری با افراد بیشتری داشته باشیم، زندگی شادمانه تری خواهیم داشت. این که هر کس چگونه به این صمیمیت می رسد از یک فرد تا فرد دیگر فرق دارد. 4- بخاطر همان دلیلی که در یک خط بالاتر اشاره کرده ام، با گنهکار دانستن جامعه یا مردم مخالفم! صداقت در این است که اول با خودمان رو راست باشیم و اگر از چیزی خوشمان نمی آید بیانش کنیم. وقتی که روش بیان درست را بدانیم، نه به وقت کشی نیاز است نه به خودخوری، نه به تعارف با دیگران و نه تحمل زندگی!


نویسنده: دستفروش

چهارشنبه 21 آذر1386 ساعت: 4:10

خوشحالم ازاین که فقط بایک وبگردی بعضی هارامی توان پیداکردکه بی اختیارتااخروبلاگ انها وعلائق ودوستانشان سرک می کشی وبعد باخودم می گویم:ادم جالبی است.پس هرزگاهی به پنجره شما خواهم کوبید.
موفق باشید

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر