۱۳۸۶ اسفند ۲۸, سه‌شنبه

کلاه پشمی

معمولاً تغییر نگاه برای فرار از یکنواختی زندگی روزمره نتایج جالبی دارد. یک روز از روزهای سرد همین زمستان وقتی که در راه خانه به دانشکده بودم، برای لذت بردن از مسیر تصمیم گرفتم بجای لعن و نفرین به سردی هوا به کلاه پشمی دانشجویان دقت کنم. کلاه پشمی همیشه موضوع مورد بحث ما در ایران بود. در حالیکه تحمل سرما برای من سخت‌تر از وضع ظاهری بود، برای بیشتر دوستانم مهم این بود که "بچه دبیرستانی" نباشند!

در اینجا دیدم که بیشتر پسرها کلاه پشمی می‌گذارند در حالیکه این میزان در بین دختران کمتر است. دختران ترجیح می‌دهند که از ear warmers استفاده کنند اما آرایش موی خود را به هم نزنند. یکی دیگر از ارزش‌های اجتماعی که بین دانشجویان آمریکایی دوره‌های تحصیلات تکمیلی دیده‌ام کوتاهی موی سر پسران است که شاید باعث شود چنان در بند مدل‌های مختلف مو نباشند. مدل مو چیزی‌ست که در بین ایرانیان (چه اینجا و چه ایران) فراوان دیده‌ام. شاید هندی‌ها هم تا حدی به آرایش موی خود اهمیت بدهند.

بسیار دوست داشتم می‌توانستم این مسئله را دقیق‌تر بررسی کنم. تصمیم گرفته بودم که یک روز سرد تعداد دختران و پسران کلاه پشمی دار را با توجه به اندازه مو، نژاد و وضع اندامشان بشمارم و ارتباط بین این فاکتورها و پوشیدن کلاه پشمی را بسنجم اما آن فرصت پیش نیامد. برایم این سوال مطرح شد که پوشیدن موی سر با جنسیت چه ارتباطی دارد و آیا دلیل خاصی برای این تفاوت در فرهنگ‌های مختلف وجود دارد؟ آیا پوشیدن کلاه پشمی با اندازه مو ارتباطی دارد؟ با روش بستن موی سر چطور؟ آیا ممانعت از نشان دادن موی سر در دختران یک جامعه دلیلی برای ابراز آن خصوصیت در پسران همان جامعه است؟ چه ارزش‌های اجتماعی یا بهداشتی باعث این تنوع گرایش می‌شود؟ آیا اهمیت به اندام با اهمیت به چیزهای سطحی‌تر مانند موی سر ارتباطی دارد؟ و آخر اینکه آیا میزان استفاده از وسایل آرایشی با تمام این فاکتورها ارتباطی دارد؟‍!

۱ نظر:

 1. سلام دوست خوب
  عيد رو بهت تبريك مي گم هر چند ايران نيستي
  اما واقعا" نمي دونم شايد اين ها به فرهنگ برمي گرده
  اما ما ايراني ها همه موي بلند رو دوست داريم و اين خيلي جالبه
  من هم قبلا" بهش فكر كرده بودم اما نه اينطور دقيق
  با آرزوي موفقيت

  پاسخحذف