۱۳۸۷ دی ۲۲, یکشنبه

2009

پیشتر هم گفته بودم که مردم اینجا برای سال نو بیشتر به آنچه پیش رو دارند نگاه می‌کنند تا به کارهایی که در سال گذشته کرده‌اند.

برای سال جدید آرزو نمی‌کنم که با مشکلی روبرو نشوید. پیروزی وقتی به دست می‌آید که میزان توانایی بر بزرگی مشکل برتری یابد. از آنجا که مشکلات دنیا نهایت ندارند، آرزو می‌کنم که مشکلات تواناترتان سازند. با تواناتر شدن زندگی بی مشکلی نخواهیم داشت حتی شاید مشکلاتمان سخت‌تر هم بشوند اما با کلنجار رفتن با مشکلات پیچیده‌تر، توانایی ما هم افزون می‌گردد.

برای سال جدید آرزو نمی‌کنم که همیشه خوشحال باشید. یعنی چنین معنایی از ذهن من دور است چون انسان اصولاً موجودی ست که معانی را مقایسه می‌کند. وقتی می‌گوییم "همیشه خوشحال" باشید یعنی ترسی داریم از اینکه ناراحت بشویم یا به گونه‌ای ناراحتی را بد می‌دانیم. اما ناراحتی واقعیت زندگی ست. مهمتر این است که ناراحتی چگونه نگاهمان را دگرگون سازند یا مهارتمان را افزایش دهد تا با همان عامل ناراحت نشویم یا عمیق‌تر زندگی کنیم.

الگوی سلامتی امروزه مانند قدیم نیست. در قدیم سلامتی بیشتر وابسته به محیط بود و اینکه چه بیماری‌هایی همه گیر شوند. امروزه سلامتی بیشتر وابسته به خود انسان است و اینکه چقدر و چگونه از خود مراقبت کند. اطلاعات برای مراقبت از خود نسبت به قدیم بسیار بیشتر شده است. مهم است که چقدر و چگونه بخوریم، استراحت کنیم، ورزش کنیم، مراقب باشیم، و به روان خود اهمیت بدهیم. پس برایتان آرزوی سلامتی می‌کنم. گونه‌ای از سلامتی که از اختیار و توانایی می‌آید.

خلاصه اینکه برای همه سالی پر مسؤلیت آرزو می‌کنم. آن گونه که تصمیم بگیریم واقعاً برای خود چه می‌خواهیم و برای بدست آوردن آن تلاش کنیم. سالی که بیشتر از اینکه بگوییم "من همینی هم که هستم" بگوییم "من می‌خواهم برای آن چیزی که می‌خواهم باشم تلاش کنم". سالی که هدفمندتر زندگی کنیم. سالی که راحتتر روی ضربدر گوشه راست صفحات بی‌هدف کلیک کنیم و برای بدست آوردن آنچه که می‌خواهیم، برخیزیم و تلاش کنیم.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر