۱۳۸۷ بهمن ۹, چهارشنبه

حقیقت علم

اینکه بعد از این چند سال چه مدرکی می گیرم برایم مهم نیست. حتی اینکه در برخی رشته ها با مدرک فوق لیسانس بهتر می توان کار پیدا کرد تا مدرک دکترا هم توجه مرا بخود جلب نمی کند. نظر اکثریت مردم هم در مورد جایی که هستم و مدرکی که می گیرم چندان اهمیتی ندارد یا می توانم بگویم در جامعه ای که در آن زندگی می کنم برایم اهمیت ندارد. اینجا رشته های «حقوق» و «MBA» طرفدار بیشتری دارند که رشته من هم هیچکدام از اینها نیست. میزان درآمدی که الان دارم یا در آینده خواهم داشت هم برایم جذاب نیست.

اما هیچ کس -حتی Philip- به اندازه خودم از مطالعه کردن در این رشته لذت نمی برد. این چیزیست که مرا هر روز به آزمایشگاه می کشاند تا ببینم نتیجه آزمایشهایم چگونه شده اند. خواندن و نقد کردن مقالات و تحقیقاتی که چاپ شده اند، طراحی آزمایشهای جدید، کشف کردن آنچه که تا کنون در دنیا کشف نشده اند و چاپ کردن یافته ها برای من هیجان انگیز است. حتی هیجان چاپ کردن داده ها بیش از اینکه بخاطر «داشتن» مقاله باشد بخاطر تقسیم کردن یافته ها، نقد شدن و پیدا کردن ایده ها و راه حلهای بهتر است. اینها باعث می شوند که باز به پیش بروم و برای کشف حقیقت تلاش کنم.

می دانم که زندگی کردن بدین روش این نقص را دارد که گاهی چیز نادرستی را «حقیقت» می پنداریم. گاهی انسان اشتباه می کند: یا روش انجام آزمایش نادرست بوده و یا به همه جوانب توجه نکرده است اما دلیل بر این نمی شود که برای یافتن حقیقت تلاش نکنیم. ما برای ساختن دنیایی که به آن اطمینان داشته باشیم به دانسته هایی قابل اطمینان نیاز داریم و بی تلاش هم به حقیقت دست نمی یابیم. علم ابزار ناقصی ست که امکان کشف حقیقت و کاملتر کردن دنیا را فراهم می کند. من به این ابزار ساده و ناقص ساخت بشری احترام می گذارم و برای کاملتر کردن آن تلاش می کنم. برای من زندگی در چنین دنیای ناقصی که در آن حقیقت را می جویم لذت بخش است. شاید برای همین باشد که از دروغ دوری می جویم. دروغ چشم را به حقیقت می بندد و با دیر یافتن آن آینده مان را دردناک می کند، آنگاه که با خود می گوییم: "اگر زودتر می دانستم..." *. انسانی که به خود و به دیگران احترام می گذارد از دروغ دوری می جوید.

حقیقت این است که علم کامل نیست اما یافتن حقیقت علم را کاملتر می کند.

مرتبط: اگر

۲ نظر:

 1. سلام
  با نظر شما موافقم ولی افسوس که محدود بودن زمان زیستن گاهی باعث ایجاد استرس هایی می شود که انسان را از اهدافش دور می کند.این واقعیت که آنچه امروز کشف می شود به احتمال زیاد فردا رد می شود شاید برای خیلی ها عامل محرک باشد ولی برای من عامل سکون شده است.

  پاسخحذف
 2. با سلام
  شايد جستجو تو دنياي آدمها باابزار آدمها ناقص باشه اما اينكه هرروز با يه هدفي شروع ميكني كلي مطلب جديد مبتني بر منطق پيدا ميكني كه هر روز چشاتو يه قدم به حقيقت نزديكتر ميكنه از هر چيزي لذت بخش تره ، مهم اينه كه تو يه راه منطقي را طيميكني حتي اگه يه روز رد بشه تهش معلوم مي شه كه اين هم يه مرحله اي از مراحل رسيدن به هدف بوده.
  به اميد موفقيت همه آدمهاي عاشق علم.
  نوشين

  پاسخحذف