۱۳۸۸ فروردین ۱۹, چهارشنبه

موی سفید

توی باشگاه ورزشی روی زمین نشسته‌ام تا خستگی‌ام دربرود و بتوانم دور بعدی تمرینات را انجام دهم. Philip نگاهی به سرم می‌اندازد و می‌گوید: "انبوهی از موی سفید... اگر در کنیا بودی مردم تو را ثروتمند می‌شناختند...". می‌پرسم: "موی سفید و ثروتمندی چه ربطی به هم دارند؟" می‌گوید: "...خرافات... مردم از قدیم چنین گفته‌اند... ".
پیش خودم فکر می‌کنم شاید ارتباط موی سفید با ثروت بخاطر رنجی بوده است که مردم می‌کشیدند تا کار و کسبی را به نتیجه برسانند. یا شاید هم بخاطر این بوده که تعداد کمی از مردم می‌توانستند پا به سن بگذرانند و همانها بودند که ثروتی جمع می‌کردند، وگرنه آنها که زودتر می‌مردند ثروتشان هم بین بازماندگانشان تقسیم می‌شد. شاید هم آنها که فقیرتر بودند و بهداشت نامناسب تری داشتند کچلی می‌گرفتند و اصلاً مویی در سرشان نمی‌ماند. یک امکان نادر هم این بوده است که خانواده خاصی که اتفاقاً موی سرشان ژنتیکی زود سفید می‌شد ثروت را در دست گرفته و نسل به نسل انتقال داده است.
یادم هست که در یک تبلیغ تلویزیونی برای رنگ موی مردانه، موی سفید را نشانه پختگی و تجربه معرفی کرد و موی مشکی را نشانه جوانی و انرژی. پس ترکیب هر دو رنگ یعنی دارا بودن هر دو خصیصه (Youtube)!
اما من: اگر انبوهی از تجربه که این سالها آموختم و بیشمار لحظه‌های سختی که در سالهای گذشته از سر گذراندم یگانه دلیل برای کسی باشد که هستم، آنگاه براستی ثروتمندم.

- موهایتان را رنگ نکنید.

۲ نظر:

 1. خیلی جالب بود
  جدا آقایونی که موهاشون رو رنگ میکنند چه انگیزه ای دارن؟!
  واقعا بخاطر 4-5 سال جوونتر دیده شدنه؟(آخه بیشتر از این مقدار اختلاف سنی رو نمیشه با مشکی کردن موها جبران کرد؛چون رنگ رخسار نشان میدهد سن واقعیشان را...!;)
  جالب شد:
  4-5 سال جوونتر شدن!
  البته جوونتر به نظر اومدن!

  پاسخحذف
 2. quoting from your shared music,

  "Instead of being old
  Be young because you know you are"

  loved the song and like the new slide show feature!

  پاسخحذف