۱۳۸۸ اردیبهشت ۲۰, یکشنبه

اعتبار

حجم بیشتر ایمیل هایی که روزانه می‌گیرم داستانها یا اخبار عجیب و غریبی هستند که مرا یاد مثالی قدیمی می‌اندازند: «هرچه دروغ بزرگتر باشد باورش راحتتر است».
ناراحتی من بیشتر از این است که چرا وقتی برای حرف زدن اینقدر حقیقت در دنیا هست کسانی فکر می‌کنند که ایراد گرفتن من، سختگیری بیش از حد است. بندرت امکان دارد که آن ایمیلها را برای بقیه بفرستم مگر اینکه از درستی محتوای آنها مطمئن باشم. شاید یک علت این باشد که می‌دانم کسانی که ایمیلهای مرا می‌گیرند روی حرف و نظر من حساب می‌کنند و دریافت آن پیامها را دلیلی بر درستی و تایید من بر آنها می‌دانند. اما چه بهتر که در این دوره‌ای که هر عکس و فیلم و حرف و مدرک را براحتی می‌توان جعل کرد، مردم در مورد درستی مطالبی که می‌خوانند با می‌بینند تحقیق کنند و بعد آنها را برای بقیه دوستانشان بفرستند. به این ترتیب نه خود را فردی «ساده لوح» نشان می‌دهند و نه وقت تمام آن افراد فرضی‌ ِ دریافت کننده آن پیغام را به باد می‌دهند. واقعیت این است که اعتبارمان را خودمان می‌سازیم.

۲ نظر:

  1. من همیشه مطالب شما رو وقتی خوندم چیز جدیدی یاد گرفتم. گاهی شاید اختلاف نظری هم داشتم. به نظر من که انتقاد کردن از شما حقی هست که شما با گذاشتن ایمیل و کامنت دونی در وبلاگ خودتون به دیگران دادید . پس همه این حق رو دارن که انتقاد کنن و در بین چند صد خواننده شده 10 20 نفر فکر متفاوتی وجود داشته باشه. به نظر من هم نباید زیاد برای شما حساسیت داشته باشه .

    پاسخحذف
  2. موافقم با نظرتون ؛ شخصیت هر کس از روی عزت نفسی که خودش در زندگی برای خودش قائله , و بر اون اساس رفتار میکنه تعیین میشه... اگه میخوایم روی حرفمون "حساب" بشه ؛ پس قاعدتا باید حرف "حساب شده " هم به زبان آورد... ضمن اینکه این طرز فکر ، محدودیتی برای بقیه ایجاد نمیکنه (که اشاره کردید کسانی این کار را سخت گیری مینامند) و حتی به نفعشون هم هست که میتونند با درصد اطمینان بالایی روی حرف یک نفر حساب کنند... از طرفی برای کسی که معتقد به چنین رفتاری هست هم برخلاف این عمل کردن بسیار سخت تره! پس باز هم سخت گیری محسوب نمیشه!
    موفق باشید

    پاسخحذف