۱۳۸۸ مرداد ۱۵, پنجشنبه

نمک، مرهم سوزش

سال دوم فوق لیسانس در ایران بودم که یک روز دستم را با آب جوش سوزاندم. یکی از همکلاسی های من خانمی بود که او را «آبجی» صدا می کردم (چون بزرگتر از من بود، همیشه چند توصیه خواهرانه داشت و مرا داداش کوچیکه صدا می زد) و موقعی که دستم را سوزاندم آنجا بود. به من توصیه کرد که قسمت سوخته را با آب سرد خیس کنم و روی آن نمک بپاشم. متعجب شدم و گفتم که دلیلی برای این کار نمی بینم. در منتهای ذهنم نمک را پدیدآورنده سوزش می دانستم و نه از بین برنده سوزش. اصرار که کرد، بعد از خیس کردن دستم روی قسمت سوخته نمک پاشیدم. بعد از چند دقیقه ای درد و سوزش سطحی از بین رفت، تاول نزد و خیلی سریع بهبود یافت. این کاریست که از آن روز هر باری که دستم می سوزد انجام می دهم. البته روشن است که این روش برای سوختگی های سطحی موثر است و سوختگی های جدی تر نیاز به نظر متخصص دارد. تا به حال نتوانسته بودم علت اثر مثبت نمک برای سوختگی را پیدا کنم. دیشب یک سری جستجوی ساده انجام دادم و به یک مقاله جدید برخورد کردم*.

نمی دانم این روش درمان، یک رسم قدیمی ست یا چیز جدیدی ست که کسی بطور اتفاقی کشف کرده است. توصیه هایی نسل به نسل در فرهنگهای کهن بعنوان تجربه به ارث رسیده است که مردم قدیم تنها با آزمایش و خطا به درستی یا نادرستی آنها پی برده اند بدون اینکه از دلیل پشت سر آنها چیز بدانند. همگی آنها درست نیستند و شاید برای همین بود که تا سالهای پیش در ایران کار بخشی از محققان بررسی درستی سنتها و تجربیات قدیمی بود. نمی دانم که هنوز هم چنین کاری می کنند و آیا محققان به اندازه کافی Objective هستند که خودآگاه یا ناخودآگاه حقیقت را تغییر ندهند اما وقتی موضوع برای تحقیق ندارید، آزمایش درستی رسوم قدیمی از دم دست ترین و جالبترین روشهای تحقیق است.


۴ نظر:

 1. .behtarin ravesh, khamir-dandan ast.emtehan konid, soozesh ham nadarad

  پاسخحذف
 2. سلام

  چند تا از پستاتون رو خوندم و فهمیدم در امریکا ادامه تحصیل می دید
  من تقریبا مرحل پایانی دکترام رو در دانشگاه تهران می گذرونم ولی نمیدونم چرا بتون حسودیم شد و دوست داشتم کاش تونسته ودم یه کشور غیر از ایران دکترام رو می گرفتم
  موفق باشید و شادمان

  پاسخحذف
 3. نمك از قديم تو ايران دوايي بوده براي درمان اما سوزشش بايد شديد باشه.ايده شما جالب بود برام اما متاسفانه خيلي سنت ها و درمانها تو ايران فراموش شده.موفق باشيد

  پاسخحذف
 4. سلام
  اتفاقی اومدم این پست راجع به سوختگی و نمک یا خمیر دندان را خواندم اومدم دلیلش را بگم.نمک مانع از هواکشیدن موضع سوختگی می شود چراکه اولین لایه محافظتی یعنی پوست بدن دچار آسیب شده و با نفوذ میکروبهای جلدی و هوا کشیدن محل جراحت باعث عفونت می شود.خمیر دندان هم بدلیل هایجنیک (بهداشتی)بودن و مانع از هوا کشیدن محل زخم شدن موثر است.
  موید باشید

  پاسخحذف