۱۳۸۸ مرداد ۲۸, چهارشنبه

سپاس آخر

خستگی یک ترم آنگاه از تن به در می‌رود که همین دانشجویان امریکایی که به بی محلی کردن به استادان و کمک استادان قدیمی شان معروف اند، پایان آخرین کلاسشان محکم دست می‌دهند و می‌گویند که از کلاس تابستان لذت برده‌اند. فقط یادم رفت به آنها بگویم اگر با این همه مدرک و آزمایش که انجام داده‌اید هنوز به «تکامل» اعتقاد ندارید، باید درس ریاضیات، بیوشیمی، زمین شناسی و تاریخ را دوباره بگیرید.

توماس هریس می‌گوید هنگامی که منطق (بالغ) فردی با باورهایش (والد) آلوده شود، آنگاه به یک فرد متعصب روبرو هستیم. یعنی کسی که قدرت تفکرش از باورهایش سرچشمه می‌گیرد و ناتوان از تفکیک این دو است. یادم هست که دو-سه هفته پیش چهار نفر از دانشجویانم می‌پرسیدند که اگر تکامل یک فرآیند تصادفی و بی هدف است پس معنا و مفهوم زندگی و هدف ما از آمدن به این دنیا چه می‌شود؟ من هم به این فکر می‌کردم که ذهن انسان چقدر باید کوچک باشد که فکر کند بی‌هدف بودن تکامل نشان دهنده پوچ بودن زندگی ست. به نظر من اگر کسی بعد از سالها حرف بی مدرک شنیدن نتواند در طول چند ماه چشم خود را به این همه مدرک باز کند، با مخمور بی تحرک تفاوتی ندارد. نمی‌شود کسی به تکامل اعتقاد نداشته باشد اما هر وقت که بیمار می‌شود تقاضای آنتی بیوتیک جدید کند.

تصادفی بودن برخی اتفاقات زندگی چیز بدی نیست. تمام زیست شناسان این سرزمین با هر اعتقادی، تکامل را پذیرفته‌اند. تنوع گونه به همان اندازه تنوع فرهنگ باعث قوی تر شدن یک اجتماع می‌شود. قرار نیست همه یکسان باشند. هنوز هزاران نکته در جای جای فرهنگ مردم نیاز به تصحیح است تا یک فرهنگ غنی شود. نیاز نیست که همیشه همه در مورد یک چیز بنویسیم. همه مردم مثل هم نیستند و نباید مثل هم باشند. همه هم به یک روش تغییر نمی کنند.

۸ نظر:

 1. من کتاب توماس هریس رو نخونده‌ام ولی فکر می‌کنم اینکه آدم باورش با منطق باشه خیلی اشکالی نداره.اینکه منطقش با باورهاش آلوده بشه حالا جای بحث داره.

  پاسخحذف
 2. مولانا هم به تکمیل اعتقاد داشت . من مدتهاست دنبال فرصتی هستم که در این مورد بنویسم که تکامل زیستی تصادفی معنی‌ زندگی‌ را عوض نمیکند و این دو مورد جدا از هم هستند . اشارهٔ زیبای شما هم خیلی‌ جالب بود

  پاسخحذف
 3. رویا: حرف شما کاملا درست است. اشتباه از من بود که تصحیح کردم. سپاس:)

  ایمان: اگر شعری از مولوی می‌دانید که این مفهوم را در خود دارد خوشحال خواهم شد که مرا هم از آن مطلع کنید.

  پاسخحذف
 4. از جمادي مردم و نامي شدم وز نما مردم به حيوان برزدم
  مردم از حيواني و آدم شدم پس چه ترسم کي ز مردن کم شدم
  ............................................................

  پاسخحذف
 5. تصادف واسه من بيش از همه يه مفهوم داره و اون خارج بودن از دايره نظم شناخت منه... و همين جاهايي كه زندگي غير قابل پيش بيني ميشه دليلي براي زيستن هست!

  پاسخحذف
 6. با سلام
  بنده مدیر فروش شرکت جاوید گشت ایرانیان هستم.
  لطفا بنده را جهت درج لوگو در سایتتان راهنمایی فرمایید.989361717397+
  شرکت جاوید گشت ایرانیان صادر کننده گواهینامه رانندگی بین المللی 20 ساله

  پاسخحذف
 7. جالبه! بعد از دیدن ویدئوی داوکینز: ریشه همه شر، فکر می‌کردم کلاً مبحث تکامل از نظام آموزشی حذف شده باشه، کمااین‌که در ایران همچین وضعیتی هست.
  می‌گم منبع فارسی برای فرگشت (یا تکامل؟) می‌شناسید؟

  پاسخحذف