۱۳۸۸ اسفند ۸, شنبه

توصیه به دانشجویان تحصیلات تکمیلی

حدود دو سال پیش بود که استاد راهنمایم در یکی از جلسات هفتگی گروهمان مقاله‌ای را به هر یک از ما داد. عنوان مقاله اصلی این بود:


این مقاله همراه با چند مقاله دیگر (که آنها را بعدا پست خواهم کرد) کمک بزرگی در تلاش من برای پیشروی در دوره دکترایم بوده‌اند. نکات زیادی باعث پیشرفت یک نفر می‌شوند که گاهی به شخصیت فرد بستگی دارند. چیزهایی هم هستند که در طول زمان در خودمان کشف می‌کنیم. به زبان دیگر، تحصیلات عالیه و تخصصی فقط پیشرفت در کار یا درس نیست بلکه نوعی خودسازی است که باعث می‌شود درس خواندن لذت بخش باشد. اما نکاتی در بین بیشتر رشته‌های علم عمومی هستند و این مقاله به نوعی به برخی از آنها اشاره کرده است که خواندن آن را برای تمام کسانی که می‌خواهند تحصیلات عالیه (فوق لیسانس یا دکترا) بگیرند توصیه می‌کنم.

یک دلیل نوشتن در اینجا، به اشتراک گذاشتن آنچیزهایی ست که فکر می‌کنم به دیگران کمک می‌کند یا تلنگری به روش اندیشیدن دیگران می‌زند تا گسترده‌تر بیندیشند. پست «راهنمای تحصیل در امریکا» در وبلاگ قدیمی، با آنکه نسبت به آنچه که در این وبلاگ گذاشته‌ام ناقص‌تر و قدیمی‌تر است، هنوز روزانه حدود ۶۰ بازدیدکننده دارد که نشان می‌دهد در جاهایی به هدفم رسیده‌ام. اما چیزهایی هم هستند که دست یابی به آنها بر دوش خوانندگان است. مثلا یکی از پیش فرضهای من برای ترجمه نکردن مقاله بالا این است که فکر می‌کنم هر کسی که در حد تحصیلات تکمیلی مشغول است باید بر انگلیسی مسلط باشد (چیزی که بارها آن را تکرار کرده‌ام). 

۲ نظر:

 1. سلام،
  بیشتر از یک سال هست که با وبلاگ شما آشنا شده ام و همیشه پیگیر مطالب آن هستم.

  خیلی کار خوبی می کنید که اینگونه تجربیات خودتان را بدون چشم داشت در اختیار دیگران می گذارید.
  خیلی خیلی متشکرم از زحماتی که می کشید.
  امیدوارم همیشه موفق باشید.

  سیاوش

  پاسخحذف