۱۳۸۸ اسفند ۱۰, دوشنبه

ورزش برای ذهن

سه چیز صبحها مرا براحتی و با خلق خوش از خواب بیدار می‌کند: نور چراغ، موسیقی آشنا و بوی چای یا قهوه ملایم. پیشتر به اثر نور چراغ اشاره کرده بودم. تجربه جدیدم هم به من نشان داده که اگر موسیقی که می‌شناسم یا آن را حفظ هستم بشنوم، ذهنم بسیار سریع به حالت هوشیار و بیداری می‌رسد. اما تجربه‌ام با  ساعت رادیو دار (که سر ساعت بجای زنگ زدن رادیو را روشن می‌کند) نشان می‌دهد که اگر موضوع یا خبری که پخش می‌کند مورد علاقه من باشد، ذهنم مرا بیدار می‌کند. 

اما پیام اصلی این پست مطلب زیر است. امروز صبح ذهنم با شنیدن خبرهایی از رادیوی npr سریع بیدار شد. مطلب اول این بود: 

خلاصه مطلب اینکه یک خانم محقق که روی رفتار به ظاهر عجیب فرزندان دبیرستانی‌اش مطالعه می‌کرده متوجه شده که در چنین سنی قسمت جلویی مغز که ظاهرا وظیفه بینش درونی (در برآورد اثر رفتار خود بر دیگران) را به عهده دارد ارتباط کندی با بقیه قسمتهای مغز دارد. برای همین، رفتارها در چنین سنی گاهی گستاخانه و خود محور به نظر می‌رسند. اما برای آنها یادگیری بسیار راحت است. 

خبر دومی که بلافاصله بعد از قبلی پخش شد این بود: 

مغز همیشه در حال تکامل است و سلولهای مغزی جدید می‌سازد. با افزایش سن تا میانسالی، یادگیری سخت تر می‌شود اما قدرت تفکر پیچیده افزایش می‌یابد که بخاطر افزایش سرعت انتقال اطلاعات در مغز است. تمرین، توانایی ذهن کوتاه مدت را افزایش ‌می‌دهد وموجب تصمیم گیری بهتر می‌شود.

مهمترین نکته این است که ورزش کردن باعث افزایش هیپوکامپ، که منطقه کلیدی حافظه است، و دیگر مناطق مخصوص تصمیم گیری، برنامه ریزی و انجام کارهای همزمان می‌شود.

خوشبختانه اینجا ورزش کردن مثل مسواک زدن است، مردم به طور مرتب آن را انجام می‌دهند. استاد راهنمای ۷۰ ساله من هر دو-سه روز یکبار ۵ مایل می‌دود (و جای تعجب نیست که کسی حدس نمی‌زند که ۷۰ ساله باشد). بهتر است بگویم تمام استادهای معروف دپارتمان به صورتی ورزش می‌کنند. برای من آخرین خبر npr مهمترین دلیل برای ادامه ورزش کردن است. تنظیم وزن دلیل اصلی من برای ورزش کردن نیست و شاید با عقیده‌های من همخوانی نداشته باشد. اما علاوه بر سلامت جسمی و اثر روانی، افزایش راندمان ذهنی دلیل مهمی برای ورزش کردن است. می‌توانید این را هم به لیست کارهایی که به یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی یا محقق موفق کمک می‌کند اضافه کنید.

۳ نظر:

 1. سلام
  بسیار سپاسگزام از مطالب مفیدتون. تعداد زیادی از پستاتون خیلی به من کمک کردن.
  موفق، سلامت و شاد باشید.

  پاسخحذف
 2. سلام
  اتفاقا چند روز پیش به این فکر می کردم که چه تغییری از نظر ذهنی تو ما ایجاد شده که تحقیقات و کارهای ذهنی که تو این سن انجام میدیم خیلی پیچیده تر از کارها و مطالعاتی که وقتی لیسانس بودیم می کردیم...نوشته خوبی بود..مرسی!

  پاسخحذف