۱۳۸۹ اردیبهشت ۱۸, شنبه

آیینه بغل

رانندگی نادرست در ایران به دلایل مختلفی بستگی دارد. قسمتی از آن به فرهنگ و نگاه افراد بر می‌گردد که ریشه «رانندگی تهاجمی» هستند. چیزهایی مثل زرنگی یا «گرفتن حق» انسانها را از اصول یک جامعه متمدن عقب می‌اندازند. اما کسانی هستند که جزو هیچکدام از گروه بالا نیستند اما باز هم به دلیل آموزش نادرست رانندگی، خطراتی ایجاد می‌کنند. 

یکی از مهارتها در رانندگی دید خوب است و آیینه های بغل و عقب به دید خوب بسیار کمک می‌کنند. تنظیم آیینه عقب بسیار راحت است: وسط آیینه عقب را با وسط شیشه عقب تنظیم کنید. آیینه های بغل برای دیدن ماشین‌های در حال حرکت، مخصوصا در اتوبانها، بسیار مهم هستند. در ایران به من گفته بودند که آیینه های بغل را طوری تنظیم کنم که قسمتی از بدنه ماشین خودم در گوشه های آیینه دیده شود. اما در این روش،‌ ماشین های در حال عبور از کنار ما، در نقطه کور خواهند بود و تغییر مسیر ناگهانی موجب تصادف می‌شود.

روش معمولی که اینجا برای تنظیم آیینه بغل توصیه می‌شود را می‌توانید در این کلیپ ببینید (یا این و یا این). اگر سرعت مناسب اینترنت برای دیدن کلیپ ها را ندارید،‌ به این شکل نگاه کنید. شکلهای ۲ و ۵ روش نادرست تنظیم آیینه و شکلهای ۱، ۳ و ۴ روشهای درست تنظیم آیینه را نشان مي‌دهند.

- برای تنظیم آیینه سمت راننده: در حالی که روی صندلی تنظیم شده نشسته‌اید، سر خود را تا حد امکان به سمت شیشه چپ ببرید تا به شیشه بچسبد (یا حتی کمی از پنجره بیرون برود). سپس اگر بدنه ماشین خود را می‌بینید، آیینه سمت راننده را آنقدر به سمت چپ بچرخانید تا اینکه بدنه ماشین از دید آیینه خارج شود (شکل شماره ۱ این تصویر). در این حالت می‌توانید ماشینهای سمت چپ در حال سبقت از شما را ببینید.

- برای تنظیم آیینه سمت راست راننده: بدن خود را آنقدر به سمت راست خم کنید که سرتان تقریبا به وسط ماشین (نزدیک چراغ سقفی) برسد. اگر بدنه ماشین خود را می‌بینید آیینه را به سمت راست بچرخانید و به محض اینکه تصویر بدنه ماشین شما از دید آیینه خارج شد نگه دارید (شکل شماره ۴ این تصویر).

در اولین تجربه رانندگی بعد از تنظیم آیینه دقت کنید که آیا نقطه کوری در آیینه هایتان وجود دارد یا نه. باید بتوانید ماشین‌هایی که از فاصله دور به شما نزدیک می‌شوند را در آیینه عقب ببینید. به محض اینکه به سمت راست یا چپ ماشین شما می‌روند چراغهای آنها از آیینه عقب (وسط) خارج شده ولی در آیینه بغل ( کناری) دیده می‌شوند. اگر آن ماشین‌ها در حال سبقت از شما باشند، وقتی که از دید آیینه بغل خارج می‌شوند، باید در دید طبیعی چشمان شما (در ششیشه کناری) دیده شوند. امکان دارد که آیینه های شما به کمی چرخش نیاز داشته باشند تا نقاط کور را پوشش دهند. معمولا هر آیینه‌ای حتی آیینه‌های کوچک (مثل ماشین من) می‌توانند تمام پشت و کنار ماشین شما را پوشش دهند.

این، قسمتی از روش رانندگی در اینجاست که به رانندگی تدافعی (Defensive Driving)‌ معروف است. در این روش همه به موقع سر کارهایشان می‌رسند، ماشینهایشان آسیب کمتری می‌بینند و از همه مهمتر همه اعصاب راحتتری دارند.

۵ نظر:

 1. این رای رانندگی در اوتوبان و کورس گذاشتن (چشمک) خیلی عالیه اما موقع پارک کنار جوب یا دیوار اگه قسمتی از ماشین تو آیینه بقل باشه خیلی کمک میکنه.

  پاسخحذف
 2. حق با شماست. اما اینجا به ندرت کسی کنار جوب یا دیوار پارک می کند. معمولا یا دیواری وجود ندارد یا اینکه جوبها در زیر زمین هستند و اگر هم چیزی باشد با بلوک از خیابان جدا شده است. از طرف دیگر، آیا خطر جانی و مالی هنگام پارک کردن بیشتر است یا رانندگی؟!

  پاسخحذف
 3. gawahiname nadaram pas hamintor ide nemidam ,
  ama in ruza tasdigh zide wa maharat kam .

  پاسخحذف
 4. سلام
  مدتها بود با نقطه کور در آیینه بغل ماشینم مشکل داشتم
  ممنونم بابت این مطلب خوب و توضیح کاملتون

  پاسخحذف
 5. خیلی عالی بود ؛ رانندگی این طوری خیلی راحت تره ! قبلا انگار بدون آینه رانندگی می کردم :)

  پاسخحذف