۱۳۸۹ تیر ۲۳, چهارشنبه

امانتدار علم

کسی مالک علم نیست. علم موجودی پویاست که از نسلی به نسل دیگر به امانت می‌رسد. وظیفه محققان و دانشمندان نگهداری، رشد و پرورش علم است، همچون کودکان خود. نام نویسنده روی مقاله بیانگر مالکیت او بر آن پژوهش نیست بلکه نشان می‌دهد  چه کسی مسؤولیت رشد و پرورش آن بخش از علم را بر عهده داشته است.

۵ نظر:

 1. حرفتون کاملا بجا بود چون در چند هفته اخیر آقایان وزرا گفته اند که کار دانشمندان ما اشتباه که علمشون رو به رایگان در اختیار جاهای مثل isi می گزارند.
  غافل از اینکه ما بیشتر از آن ها از علم شون نسبت به اونا از غلم ما استفاده می کنیم.

  پاسخحذف
 2. به نکته ظریف و زیبایی اشاره کردید. پست پایینیتون رو هم خیلی دوست داشتم.

  پاسخحذف
 3. در واقع تمام دنیا درپیشرفت و توسعه علم امروزی به نوعی شریکه.اما باید توجه داشت که در حال حاضر همه ملتها سعی میکنند رشد و پرورش قسمتهای مختلف علمو به نام خودشون ثبت کنندپس ما نباید از سهم خودمون در پرورش علم امروز چشم پوشی کنیم.علم موجودی پویاست درسته اما نباید اونایی که بیشترین سهمو در پرورشش داشتن با دیگران یکی باشن

  پاسخحذف
 4. از لحاظ قانونی، انتشار مطلبی علمی یعنی امکان دسترسی همگانی به آن مطلب، و امکان نقد یا بهبود آن. هر کسی می‌تواند از آن مطلب استفاده کند یا آن را در تحقیق خود بکار ببرد یا با تکرار آزمایش، درستی یا نادرستی آن را ثابت کند (تکرار پذیری از شروط اولیه علم است).
  من هیچ نشانه ای یا سندی از ثبت علم به نام «ملیت» در هیچ مرجع علمی ندیده‌ام. شاید چون از «سهمیه بندی» علم چیزی به کسی نمی‌رسد (اگر چنین بود تا به حال این کار را کرده بودند). یک علت این است که اغلب محققان و دانشمندان، طبقه بندی یا مالکیت آن را اخلاقی نمی‌دانند. مالکیت در کشف یا اختراع به عنوان «مالکیت صنعیت» شناخته می‌شود که از لحاظ قانونی با «انتشار» تفاوت دارد اما آن هم قابل انتشار برای درسترسی عموم است. این قانون از کشور تا کشوری دیگر متفاوت است. در امریکا یک سال بعد از ثبت آن،‌ انتشار عمومی می‌یابد اما در ایران این مدت زمان ۲۰ سال است. در امریکا شما می‌توانید اختراعات دیگران را در uspto.gov پیدا کنید مگر اینکه مالک آن با پرداخت پولی خواسته باشد که برای مدت طولانی تری اختراع خود را از دید همگانی دور نگه دارد. در امریکا مالک آن یک سال فرصت دارد که نسبت به کسب درآمد اقتصادی از آن اقدام کند. بعد از یک سال دیگران می‌توانند طرح را بهبود داده و به نام خود ثبت کنند.
  اگر یافته‌ای تحت مالکیت صنعتی باشد امکان چاپ و انتشار آن با اصول قانون مالکیت صنعتی و بهره وری اقتصادی منافات خواهد داشت. برای همین هم علم براحتی انتشار یافته و در دسترسی همگان است. تواضع دانشمند یا محقق این است که خود را با دیگران یکی بداند.

  پاسخحذف
 5. کاش اینجا هم گزینه like وجود داشت تا من انتخابش می کردم. روحم باز شد

  پاسخحذف