۱۳۸۹ تیر ۳۰, چهارشنبه

Inception

فیلم Inception را چند شب پیش دیدم. آنقدر جذابیت داشت که مرا روی صندلی سینمای سرد نگه دارد اما آن تازگی فلسفی را نداشت. فیلم‌هایی مثل The Matrix و The Truman Show  و Fight Club قبلا این فلسفه (دنیای واقعی و غیر واقعی) را از گوشه‌هایی دیگر به تصویر کشیده‌اند. اما داستان فیلم هنوز مرا به دنبال خود می‌کشید؛ برعکس Avatar که داستان Pocahontas گونه ساده‌اش جذابیت را فقط در جلوه‌های تصویری و سه بعدی بودنش محدود کرده بود. داستانی که انتهای قابل پیش‌بینی داشته باشد، اندیشه را به کار نمی‌اندازد و برای همین جذابیت چندانی ندارد.

مدتها فکر می‌کردم اگر مردم می‌دانستند که آنچه که فکر می‌کنند یا آرزو می‌کنند یا می‌گویند بخشی از زندگی واقعیشان می‌شود، آن وقت چگونه فکر می‌کردند؟ خود را کنترل می‌کردند یا رها؟ به عمق اندیشه‌هایشان می‌رفتند یا به حاشیه آن؟

شاید به همین علت این فیلم برایم جذاب بود.

۴ نظر:

 1. گاهی ازین فکر کردن های خطرناکم می ترسم. انقدر که ترجیح میدم بخوابم و فکر نکنم و واقعی نشن

  پاسخحذف
 2. خطرناک است هم فکر کردن هم نکردن!
  هم دانستن هم ندانستن!هم دانایی هم نادانی!واین بزرگترین تناقض زندگی است.همه افکار اشتباه است! همه افکار صحیح است!
  زیبایی زندگی به تناقضات آن است.

  من زیاد فکر می کنم به عمق زیاد می روم!به اندیشه های خودم شک می کنم!دچار تناقض می شوم!آنقدر که گاهی اطرافیانم به من می گویند فلانی تا چند ماه پیش فلان چیز رو می گفتی امروز چی شد که موضعت عوض شد. در پاسخ به انها می گویم اگر قرار باشد که همیشه یک جور فکر کنیم که مانند آب که در یک حوض می ماند دچار تعفن می شود . گاهی مانند آب حوض لازم است برخی افکارمان را تعویض کنیم،چرا که بوی تعفنشان نه تنها زندگی خودمان بلکه زندگی اطرافیان و شاید نسلی که از ما شکل می گیرد را تحت تاثیر قرار دهند.
  تناقضات در اثر تفکر زیاد ،زیاد می شوند !
  یکبار به روانشناس مراجعه کردم گفت : تو دچار "بحران هویت " شده ای!گفت: شما از نظر سن جسمی بزگ شده ای اما از نظر سن روحی و شخصیتی هنوز در دوران نوجوانی هستی !شخصیتت وافکارت کاملا شکل نگر فته اند به همین خاطر است که سراغ افکار مختلف می روی! فردی که شخصیتت اش شکل گرفته است هیچگاه تغییر موضع نمی دهد.
  روانشناس دیگری گفت شما نوعی وسواس فکری دارای و خیلی به جزییات وارد می شوی .و به همین خاطر دچار تناقض می شوی. سعی کن بی خیا شی !.
  دومی راست می گوید وارد جزییات زیاد می شوم شاید به همین خاطر است که سر دوراهی های زندگی زیاد معطل می کنم آنقدر که مغزم تا حد انفجار پیش می رود در نهایت هم راهی را که انتخاب می کنم صد درصد مطمئن نیستم!
  گاهی می ترسم چرا که دامنه افکار من و تغییر مو ضع های من نوعی عدم تعهدو تزلزل را در من ایجاد کرده است. و ممکن است انسان قابل اعتمادی نباشم.و عدم تعهد موجود گاهی حیاتی ترین نقاط زندگی مرا هدف می گیرند!
  امروز به ازدواج و تشکیل خانواده و تعهد ایمان می آورم اما ممکن است یک سال دیگر که داداه ای ذهنم افزایش یافتند و افکار جدید به افکار قدیمیم اضافه شدند برآیند آن زندگی آزاد را ترجیح دهد!آنگاه دیگران چرا باید تاوان رها کردن افکار گذشته مرا بدهند؟ امامن چرا باید تاوان فکر نکردن دیگران را بدهم!آیا قدرت عشق آنقدر زیاد خواهد بود که توان مبارزه باتغییر افکار را داشته باشد؟

  پاسخحذف
 3. hame chi be moxatab bastegi dare
  bazia wase lezzat bordan ye film mibinan .
  in filma ke wase in gheshr saxte mishe xaily pichide nis .
  mese filmaye Comedy .
  xaily sade mishe axaresho goft .
  amma ye film mese SHUTTER ISLAND ya oun 2 ta ke shoma gofty (fight club wa The Truman Show) ke manam didam bedune andishe mawade xaman .

  پاسخحذف
 4. این فیلم جز انتخاب های من برای دانلود هست.
  ولی هنوز نسخه ی DvdRip نیومده.
  فیلم های نولان رو دوست دارم.

  پاسخحذف