۱۳۸۹ شهریور ۲۳, سه‌شنبه

آینده رانندگی

اولین بار پشت یک چراغ قرمز در یک شهر کوچک بودم که دیدم چراغ پر نوری که روی میله چراغ راهنمایی نصب شده بود روشن شد و بعد از چند ثانیه چند ماشین آتش نشانی از خیابان رد شدند. بعد از چند لحظه آن چراغ خاموش شد و چراغ ترافیک برای ما سبز شد (تصویر نمونه).

یک سال و اندی طول کشید که شهر به نسبت بزرگتر ما هم به تدریج این تکنولوژی را در خود دید. به نظر می‌رسد که این تکنولوژی بر پایه ارسال سیگنال از سوی آمبولانسهای در حال ماموریت به چراغهای راهنمایی باشد تا تمام چراغهای مسیر را سبز کند و با روشن کردن چراغ کوچکی به ماشنیهایی که پشت چراغ قرمز ایستاده‌اند اخطار دهد که آمبولانسی در راه است و باید کمی صبور باشند.

چند سال پیش یکی از دوستان در مورد رانندگی در آینده می‌گفت و اینکه به تدریج خود ماشین‌ها و ارتباطات رادیویی بین آنها، نقش بیشتری نسبت به یک راننده امروزی خواهند داشت. حتی امروزه هم خیلی از رانندگان فقط برده دستگاههای GPS شده اند.

---
لینکهایی برای مطالعه بیشتر:۱ نظر:

  1. خیلی جالبه ...!
    این تکنولوژی برای تهران می تونه خیلی مفید باشه. چون همیشه ماشین های اورژانس و آتشنشانی ها پشت چراغ قرمز آلودگی صوتی زیادی ایجاد می کنند. به خصوص که مامور راهنمایی و رانندگی نیز در آن چهاراه حضور نداشته باشد که واویلاست.
    این یعنی تکنولوژی در خدمت رفاه ...!

    پاسخحذف